חוש הריח, במה הוא משפיע? למה הוא חשוב לנו?

  1. מדוע ריח חשוב? במהלך החיים ריח משפיע עלינו רבות, הוא אחראי במידה רבה למצב הרוח שלנו ועל הרצון שלנו להימצא או שלא להימצא בסביבה מסוימת.
  • מריחים קצת אחרת:

מכיוון וחוש הריח פועל באופן ישיר על הרגשות והזיכרונות שלנו, סביר שכמעט אף פעם לא נריח את אותו הריח, כן, כן, אותו הבושם, אותו הריח, אני ואתה מריחים שונה.

  • ריחות במספרים:

 עד לא מזמן מחקרים העידו על כך שהאדם יודע להבדיל רק בין 10,000 ריחות שונים, לאחרונה פורסמה הידיעה כי האדם יודע להבדיל בין טריליון ריחות שונים.

  • הקשר בין טעם וריח:

חוש הריח משפיע רבות על חוש הטעם, הלכה למעשה – כשאנו מצוננים אנו כמעט לא חשים טעם. למה כמעט? היכולת שלנו לזהות טעמים דרך בלוטות הטעם בפה מוגבלת מאוד, רק ארבעה סוגים של טעם והם הדומיננטיים ביותר, מלוח, מתוק, מר, חמוץ.

כך שבעצם כ60 אחוז מהטעמים מורגשים לנו דרך האף.

  • מריחים פחות טוב בבוקר:

      חוש הריח מתגבר במהלך היום ומגיע לשיאו לאחר 6 שעות מרגע שהתעוררנו.

  • מי מריח טוב יותר? גברים או נשים?

      הוכח שחוש הריח אצל נשים חד יותר, האמנם הוא מושפע מהורמונים שמשתנים לפי      

      תקופות, אך חד משמעית נשים מריחות טוב יותר מגברים.

  • מצליחים לזכור את הריח?

מחקרים רבים הוכיחו כי הזיכרון שלנו לריחות חזק יותר מהזיכרון החזותי שלנו באופן משמעותי.     האדם הממוצע יכול לזכור ריח בדיוק של יותר מ50 אחוז לאחר שנה, בעוד שהזיכרון החזותי שלנו יורד ביותר מ50 אחוז לאחר 3 חודשים.

זיכרון הריח כל כך חזק, עד כדי כך שריח רע יכול להזכיר לנו דברים שקרו לפני 15 שנים.

  • ריח מניע אותנו לפעולה.

במחקר שבוצע בקליפורניה על 50 סטודנטים שונים, הוכח כי ריחות גורמים לנו לפעול. מה זאת אומרת? שכשנריח ריח של חומרי ניקוי כמו למשל אקונומיקה, נחוש רצון רב יותר לשמור על סביבה נקייה. מה הסיבה לכך? הזיכרון שלנו. ריחות רבים מקוטלגים אצלנו במוח מבלי שאנחנו אפילו שמים לב לכך, אם ברוב הפעמים הרחנו את ריח האקונומיקה בסביבה שקטלגנו כסביבה נקייה, בפעם הבאה שנריח אקונומיקה, נקודת המוצא שלנו תהיה שאנחנו נמצאים בסביבה נקייה.

אז גם אתם רוצים שיהיה בסביבתכם ריח טוב באופן קבוע?

פנו אלינו ואנו נדאג לכך.

סמארט סנט –  smart scent מפיצי ריח חשמליים לעסקים ולבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן